Farby dekoracyjne biją rekordy popularności. Nie można się temu dziwić

, bo mają one wiele zastosowań i dają świetne efekty. Ich użycie umożliwia w kilka chwil sprawienie, by ściana wyglądała w sposób elegancki i wyrafinowany. Jak łączyć ze sobą kolory farb dekoracyjnych? O czym trzeba pamiętać?

Z jednej rodziny farb

Przede wszystkim farby są dostępne z różnymi wykończeniami. Oznacza to, że mogą one dawać różne efekty. Najczęściej są to farby:
– strukturalne,
– metaliczne,
– perłowe,
– brokatowe.

Decydując się na ich zastosowanie, warto wybierać kolory wyłącznie z jednego typu farby. Ściana pomalowana farbą strukturalną, z detalami w odcieniu metalicznym i perłowym sufitem nie będzie wyglądała dobrze. W takim pomieszczeniu po prostu będzie zbyt dużo różnych elementów dekoracyjnych. Najbezpieczniej jest zdecydować się tylko na jeden mocny akcent lub na kilka, ale takich, które ze sobą korespondują. Dzięki temu wnętrze nie będzie wyglądało tandetnie, ale bardzo ciekawie.

Koło kolorów

Łącząc ze sobą odcienie, warto sugerować się kołem kolorów, z którego zwykle można skorzystać w każdym sklepie sprzedającym farby dekoracyjne (np. budujmy.eu). Można też przyjrzeć się mu w internecie. Najważniejsza zasada łącznie ze sobą kolorów mówi, że powinno się zestawiać ze sobą odcienie, które znajdują się po przeciwnych stronach koła. W ten sposób można stworzyć dopasowane duety np.
– zieleń i fiolet,
– żółty i granatowy,
– czerwony i turkusowy,
– pomarańczowy i niebieski.

Koło kolorów może ułatwić łączenie ze sobą odcieni, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zupełnie różne. To kreatywna i sprawdzona metoda łączenia ze sobą kolorów, która wykorzystywana jest nie tylko przez projektantów wnętrz, ale także przez stylistki modowe i fryzjerki. Dzięki temu można mieć pewność, że sprawdza się w praktyce i można jej zaufać.